W jaki sposób odnawiać stare zdjęcia? 

Masz stare, poczerniałe zdjęcia i nie wiesz jak je odnowić ? Dobrze, że trafiłeś na naszą witrynę; dowiesz się jak nie należy postępować ze starymi fotografiami.

Czy warto odnawiać stare zdjęcie sposobem mechanicznym lub chemicznym ?

Zapewne wielu z nas zastanawiało się w przeszłości, w jaki sposób można poprawić wygląd starych, zniszczonych zdjęć. I nie ma w tym cokolwiek dziwnego, ponieważ jeszcze dzisiaj niektórzy zadają pytania: w jaki sposób zetrzeć brud z fotografii ? w jakim płynie można umyć zdjęcia ? Mało tego, w internecie można spotkać porady, jakich substancji można użyć do czyszczenia zdjęć lub klisz. Niektóre z tych porad mogą się komuś wydać, że są interesujące. W tym miejscu, należy sobie jednak zadać pytanie: czy warto podejmować ryzyko zniszczenia bezcennych pamiątek rodzinnych ?

To co zrobić z tym brudem na starym zdjęciu ?

Trzeba wiedzieć, że w najczęstszych przypadkach, to co wydaje się brudem osadzonym na zdjęciu, faktycznie nie jest brudem.  Stare fotografie wyglądają bowiem bardzo źle, ponieważ uległa rozkładowi ich powłoka, zwana emulsją fotograficzną. Co gorsze, ten proces nadal trwa i w przyszłości, te same fotografie, będą wyglądały jeszcze gorzej. Bardzo stara emulsja jest substancją bardzo delikatną i jeśli ktoś podda ją procesowi eksperymentalnego czyszczenia, mechanicznego lub chemicznego, to może ją nieodwracalnie zniszczyć. Zresztą, nawet gdyby komuś udało się umyć nośnik fotograficzny takim sposobem, to efekt będzie bardzo słaby. Jak sobie z tym poradzić, dowiesz się na stronie dotyczącej zastosowania metody cyfrowej renowacji zdjęć, a na kolejnej stronie jakie są efekty końcowe renowacji fotograficznych.

 

Renowacja starego zdjęcia
Reprodukcja cyfrowa starego zdjęcia
Skan starego zdjęcia
Stare zdjęcie przed odnowieniem