Cukiernia i kawiarnia Chmielewski, najstarsza w Lublinie, na zdjęciach galerii
Foto-hotel.pl
Strona z galerią zdjęć Cukierni i kawiarni Chmielewski w Lublinie, stanowi kolejną odsłonę projektu Foto-hotel.pl, którego celem jest uświetnianie wizerunku lokalnych hoteli, restauracji, kawiarni itp. lokali. Dodatkowym zadaniem projektu jest promocja lubelskich zabytków i ułatwianie przyjezdnym zwiedzania miasta, dlatego galeria zdjęć cukierni Chmielewski jest wzbogacona o zdjęcia pobliskich atrakcji turystycznych. W kontekście firmy Chmielewski jest to bardzo ważne, ponieważ dotyczy najstarszej z istniejących do dzisiaj, cukierni i kawiarni w Lublinie, której tradycje sięgają pierwszej wojny światowej.
Cukiernia, kawiarnia i lodziarnia Chmielewski, przy Starym Mieście w Lublinie
Cukiernia i kawiarnia Chmielewski mieści się w zabytkowej kamienicy z XVII wieku, przy Krakowskim Przedmieściu 8, tuż obok Starego Miasta. Taka lokalizacja jest bardzo korzystna, bo mowa tu o najbardziej ruchliwym fragmencie Lublina, przez który ciągnie się popularny deptak. Obok Cukierni Chmielewski przechodzą codziennie rzesze mieszkańców Lublina i turystów. Jedni zmierzają z Krakowskiego Przedmieścia na Stare Miasto lub dalej na Zamek Lubelski, a inni w odwrotnym kierunku – np. do fontanny multimedialnej, Lubelskiego Centrum Konferencyjnego, czy Centrum Spotkania Kultur. Niektórzy z nich, zwabieni przyjemnych zapachem, zachodzą do Chmielewskich na dobre ciastka, pączki i kawę.
Co warto zwiedzić w pobliżu Cukierni i kawiarni Chmielewski
W pobliżu Cukierni i kawiarni Chmielewski znajduje się większość zabytków i atrakcji Lublina. Samo otoczenie architektoniczne Cukierni Chmielewski na Krakowskim Przedmieściu jest zabytkowe, a są tutaj również nowoczesne atrakcje turystyczne jak np. fontanna multimedialna czy wspomniane Centrum Spotkania Kultur. Jeszcze większe znaczenie dla zwiedzających ma Stare Miasto, oddalone od cukierni zaledwie o 100 metrów. Wystarczy przejść przez Bramę Krakowską, by znaleźć się na Rynku, przy Trybunale Koronnym, otoczonym pierzejami barwnych kamienic. Nad Rynkiem wznosi się Wieża Trynitarska z platformą widokową na wysokości 40 m. Z Rynku można odbyć spacer Lubelską Trasą Podziemną, wiodącą ku fundamentom Kościoła Św.Michała z XIII wieku, ale trzeba też zwiedzić wszystkie uliczki i zaułki średniowiecznego miasta. Tuż za północnym krańcem Starego Miasta wznosi się wzgórze z Zamkiem Lubelskim, chętnie zwiedzanym przez turystów. Mowa tu o Muzeum Narodowym mieszczącym się w samym zamku, jak i donżonie, ale też o Kaplicy Trójcy Świętej, unikalnym zabytku wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Co się zaś tyczy wspomnianego donżona, to jego zwieńczeniem jest taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę Starego Miasta, widoczną na załączonym zdjęciu.