Renowacja zdjęć, slajdów i klisz w Lublinie – starych i nowych
Jeśli chcesz dokonać renowacji zdjęć, slajdów lub klisz małoobrazkowych w Lublinie, to najlepiej zadzwoń do Foto-hotel.pl, na numer 794 658 300.
Jakie nośniki fotograficzne poddajemy renowacji w Lublinie
- stare i nowe
- kolorowe i czarno-białe
- zdjęcia, slajdy i klisze 35 mm
Renowacja zdjęć w Lublinie ? – a komu to potrzebne?!
Cyfrowe odnawianie fotografii jest działalnością stosunkowo nową – dla wielu osób nieznaną. Wielu z nas nie zdaje sobie nawet sprawy z własnej potrzeby korzystania z takiej usługi, pomimo tego, że wszyscy posiadamy zbiory zdjęć. Nie dostrzegamy jednak, że upływ czasu bardzo uszkodził jakość emulsji fotograficznej, a sporo zdjęć uległo pobrudzeniu, poplamieniu lub nawet mechanicznemu zniszczeniu. Nic dziwnego, że tak się stało, ponieważ nasi przodkowie nie poddawali renowacji swoich fotografii. Powodem nie był brak chęci, bo skoro przetrzymywali zdjęcia przez kilkadziesiąt lat, to poczuwali się do moralnego obowiązku zachowania bezcennych pamiątek dla potomnych. Przyczyną był po prostu brak możliwości. Na szczęście, obecne pokolenie ma dostęp do nowoczesnych technologii cyfrowych i wielu z nas decyduje się na odświeżenie nie tylko starych zdjęć analogowych, ale też poprawianie nowych fotek.
Na czym polega proces renowacji zdjęć, slajdów i negatywów?
Niektórzy pytają czy proces odnawiania nie uszkodzi oryginalnego zdjęcia, czy slajdu. Otóż, nie ma takiej możliwości. Stare lub nowe fotografie skanujemy, a zeskanowane obrazy zdjęć, negatywów lub slajdów, poddajemy cyfrowej obróbce i retuszowi. Oryginały pozostają nie zmienione. Finalnym efektem jest rekonstrukcja fotografii, którą można wydrukować i zachować jako cenne pamiątki rodzinne dla siebie i kolejnych pokoleń. Przepiękne obrazy foto, w dużych formatach często stanowią efektowne elementy ozdobne wystroju mieszkania. Bardzo ważne jest również to, że odnowione fotografie są też przeglądane na komputerze, tablecie czy telefonie.
Renowacje fotograficzne autorstwa Foto-hotel.pl z Lublina
Poniżej prezentujemy nasze dokonania w zakresie renowacji zdjęć, slajdów i negatywów. Podkreślamy, że z uwagi na ustawę o ochronie danych osobowych, na niniejszej stronie przedstawiliśmy rekonstrukcje fotografii pochodzących ze zbiorów rodzinnych lub osób które wyraziły na to zgodę. Kopiowanie niżej zamieszczonych skanów i rekonstrukcji jest zabronione i podlega ochronie prawnej.
-
Renowacja zdjęcia o dużym przebarwieniu i zaciemnieniu
Przeglądając kolorowe fotki sprzed kilkudziesięciu lat, łatwo zauważyć pogorszenie ich jakości. Materiały fotograficzne do zdjęć barwnych były w przeszłości wyjątkowo nietrwałe, dlatego powłoki emulsyjne uległy i nadal ulegają sukcesywnemu rozkładowi. Wymownym przykładem tego zjawiska, jest zdjęcie z 1972 roku, prezentujące lubelską grupę muzyczną Lechici. Erozja emulsji tej fotografii spowodowała mocne przebarwienie koloru czerwonego, zaciemnienie obrazu i słabą ostrość. Pomimo tego, udało nam się poprawić to zdjęcie na tyle, na ile było to możliwe. Jak widać poniżej, rekonstrukcja jest diametralnie lepsza od oryginału.
-
Powiększenie skrawka zdjęcia i przywrócenie jego wyrazistości
Bywa tak, że ktoś posiada zaledwie mały fragment fotografii, wycięty niegdyś z większego zdjęcia. Zamieszczony, w tym akapicie, skan dotyczy maleńkiego wycinka zdjęcia, sprzed osiemdziesięciu lat, który przed powiększeniem miał wymiary zaledwie 3 cm x 3 cm. Łatwo zauważyć, że skrawek oryginału był bardzo wyblaknięty i nieostry. Pomimo tego, udało nam się dokonać rekonstrukcji, która jest na tyle urokliwa, że po wydrukowaniu w dużym formacie, 20 cm x 30 cm, została oprawiona i zawieszona na ścianie.
-
Poprawianie fragmentu zdjęcia, wyciętego z większego obrazu drogą kadrowania cyfrowego
W wielu przypadkach klienci zlecają cyfrowe wyodrębnienie małego kadru ze zdjęcia i powiększenie go do większych wymiarów. Przykładem tego jest foto ,, Chłopczyk z lalką”, wykadrowane ze zdjęcia wykonanego w Lublinie, w 1952 roku
-
Rozjaśnienie poczerniałego zdjęcia i cyfrowe usunięcie powierzchniowych zabrudzeń
Stare zdjęcia czarno-białe, są trwalsze od kolorowych, niemniej jednak ich emulsje też ulegają degradacji i osłabiają jakość obrazu, dlatego każde stare foto wymaga generalnego, cyfrowego poprawienia. Właśnie tak postąpiliśmy z portretem o nazwie ,,Dziewczynka”, wykonanym w Lublinie, w 1931 roku. Na skanie oryginału widoczne jest mocne zaczernienie obrazu, połyskliwe ciemne plamy i ślady powierzchniowych zabrudzeń, których nie można usunąć, dlatego zdjęcie poddaliśmy cyfrowej obróbce i retuszowi. Nie trudno dostrzec, że na tle skanu oryginału, jego jasna i przejrzysta rekonstrukcja wygląda wprost okazale.
-
Korekta zdjęcia w procesie wyszczuplenia twarzy
Zdarzają się zdjęcia, które nienaturalnie pogrubiają lub wyszczuplają sylwetkę. Dotyczy to zarówno obrazów drukowanych jak też zamieszczonych na komputerze. Nie mamy żadnego problemu z poprawieniem takiego ujęcia. Przykładem jest zdjęcie zamieszczone w niniejszym akapicie, które wizualnie wygląda dobrze, ale nienaturalnie poszerzyło twarz osoby, która w rzeczywistości była szczuplejsza. Zastosowana korekta polegała na zwężeniu szerokości obrazu metodą skalowania cyfrowego, przy czym wymiar wysokości pozostawiono bez zmian. Dzięki temu odtworzono sylwetkę sfotografowanego mężczyzny, zgodną ze stanem faktycznym. Niezależnie od powyższego poprawiono jasność i wyrazistość fotografii.
-
Renowacja portretu o nieregularnych, cieniowanych obrzeżach
Jak widać na załączonym skanie, oryginalny obraz zdjęcia kobiety ma nietypowy kształt nieregularnej, cieniowanej elipsy. Fotografia jest bardzo stara, wyblaknięta i przybrudzona, dlatego wymagała odświeżenia całej powierzchni i przywrócenia wyrazistego obrazu.
-
Renowacja zdjęcia z obrazem eliptycznym
Oryginał zdjęcia pochodzi z 1942 roku, stąd jego obrzeża, otaczające obraz w kształcie elipsy, są bardzo pożółkłe i przybrudzone. Zdecydowaliśmy się zatem na wymianę całego tła w procesie renowacji cyfrowej.
-
Usuwanie z fotografii pieczęci urzędowych i innych
Każdy z nas posiada w swoich zasobach, bardzo ważne, pamiątkowe zdjęcia, które są oznakowane pieczęciami urzędowymi. Takie zdjęcia pochodzą z różnego rodzaju dokumentów, zatem są wykonane w bardzo małych wymiarach. Ktoś kto dba o pamiątkowe fotografie, zwykle je powiększa, bo to jest najmniejszy problem. Większą trudność stanowią wyraziste, barwne stemple , które trzeba koniecznie usunąć ze względów estetycznych, a niekiedy też emocjonalnych.
Przedstawiamy dwa przykłady takich renowacji
Przykład pierwszy
Fotografia pochodzi z okresu II wojny światowej i zostało wyrwane z dokumentu wystawionego w Lublinie, przez lokalny urząd okupacyjny. Zdjęcie pięknej kobiety, została brutalnie oszpecone pieczęcią Generalnej Guberni III Rzeszy, z hitlerowską swastyką.Trudno sobie wyobrazić renowację tego zdjęcia, z pozostawieniem tego stempla. Przeprowadziliśmy zatem cyfrowy zabieg usunięcia drażliwej pieczęci, rozjaśniliśmy zdjęcie i nadaliśmy obrazowi trochę ciepła kolorystycznego. Jak widać, na załączonej rekonstrukcji, po pieczęci okupanta nie ma żadnego śladu, a portret kobiety wygląda świeżo i urokliwie.
Przykład drugi
Zdjęcie kobiety sprzed sześćdziesięciu lat, pochodzi z jakiegoś dokumentu. Zostało opatrzone z lewej strony, nieczytelną, urzędową pieczęcią. Poniżej, skan oryginału i jego reprodukcja cyfrowa bez pieczęci.
-
Usuwanie ze zdjęcia chropowatej warstwy emulsji metodą cyfrową
Zdjęcie ,,Kobieta na krześle”, sprzed osiemdziesięciu lat, ma niewielkie zniszczenia mechaniczne, ale jego emulsja fotograficzna, pod wpływem długiego czasu uległa fatalnej przemianie. Fotografia stała się przymglona, ciemna, nieostra, a jej skan uwypukla chropowatość. Przeprowadzona renowacja, w dużym stopniu, pozwoliła wyeliminować mankamenty zmienionej powłoki emulsyjnej, co widać poniżej.
-
Odnowienie zdjęcia ze zniszczeniami mechanicznymi
Wiele starych zdjęć uległo zniszczeniu mechanicznemu. Różnego rodzaju załamania i pogniecenia powodują odpryski powłoki emulsyjnej. Niekiedy, zniszczenia są tak wielkie, że wartość fotografii jako pamiątki, jest praktycznie bezużyteczna. Jednak, gdy mamy do czynienia z pamiątką dotyczącą osoby, po której nie pozostało wiele obrazów foto, to decydujemy się na ratowanie tego, czym dysponujemy. Przykładem tego jest skan zdjęcia młodego mężczyzny. Powłoka emulsyjna oryginału jest tak posiekana, że ubytki dotyczą nawet oka sfotografowanej osoby. Niezależnie od powyższego zdjęcie posiada inne poważne wady. Pomimo tego podjęliśmy rekonstrukcji tego obrazu, która stanowi cenną pamiątkę rodzinną
Renowacja zdjęcia z 1908 roku
Renowacja fotografii z 1880 roku która uległa całkowitemu rozkładowi
-
Korekta zniekształceń kątowych fotografii krajobrazowej i odtworzenie części obrazu
Często się zdarza, że niektóre obiekty na zdjęciach krajobrazowych są przekrzywione. Bywa też, że błędy fotografa, powodują konieczność odtworzenia dużych fragmentów kadru. Poniżej zamieszczamy dwa przypadki zeskanowanych negatywów na kliszach, z których każdy zawiera w/w mankamenty, przy czym obydwa dotyczą ujęć z panoramą Gandawy.
Przykład pierwszy
Skan kliszy z obrazem ,, Gandawa 1 „. W kadrze rzuca się w oczy wielkie czarne zadaszenie, zasłaniające niebo. Ponadto po lewej stronie widnieje bardzo przekrzywiona wieża. Takie zdjęcie byłoby kompletnie bezużyteczne, ale uratowała go nasza rekonstrukcji. Wieża została wyprostowana, a zadaszenie usunięte, dzięki czemu, w górnej części kadru pojawiło się błękitne niebo.
Przykład drugi
Skan kliszy ,,Gandawa 2″. Znaczną część prawej strony kadru zajmuje szeroki, czarny pas niewyświetlonego obrazu. Ponadto, na dalszym planie widnieją pochylone budowle. Przeprowadziliśmy zatem rekonstrukcję obrazu. Udało się nam odtworzyć niewidoczny obraz panoramy miasta i wyprostować budowle. Ponadto, diametralnie poprawiliśmy kolorystykę fotografii.
-
Renowacja slajdów
Emulsje starych slajdów uległy drastycznej degradacji. Odtworzenie pierwotnej jakości obrazu jest w wielu przypadkach niemożliwe, aczkolwiek do pewnego stopnia można go poprawić. Slajd, który poddaliśmy renowacji cyfrowej, był wykonany na początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Klisza slajdu została dotknięta erozją, w wyniku której, jej obraz wygląda tak, jakby był przykryty zakurzoną pajęczyną. Ponadto, kolory na niej zupełnie wyblakły. Świadczy o tym dobitnie zamieszczony skan. Pomimo fatalnej jakości slajdu, udało się nam przeprowadzić jego przyzwoitą rekonstrukcję. Obraz stał się wyrazisty i odzyskał dawne barwy. Mankamentem pozostaje ostrość, która nigdy nie była dobra, albowiem slajd był wykonany w trakcie koncertu zespołu Lechici, którego muzycy, siłą rzeczy, byli w ruchu.
Zobacz inne przykłady renowacji slajdów w większych rozmiarach.
Ile kosztuje odnowienie zdjęcia, slajdu lub kliszy małoobrazkowej ?
Cena naszej usługi zależy od wielu czynników. Poszczególne fotografie różnią stopniem zniszczenia i jakością techniczną. Poza tym, każdy zleceniodawca może mieć inne oczekiwania co do zakresu prac, dlatego nie można z góry określić końcowej ceny. Każde zlecenie wyceniamy wstępnie, po obejrzeniu zdjęć lub klisz.
Pozostałe oferty Foto-hotel.pl
Być może, będziesz potrzebował usług w zakresie wykonania zdjęć na na stronę internetową hotelu, restauracji lub do ogłoszenia sprzedaży mieszkania, na portalu ogłoszeniowym.
Jeśli chcesz ozdobić ściany swoich wnętrz obejrzyj strony dotyczące kompozycji panoramicznych Starego Miasta w Lublinie, Kazimierza Dolnego i Torunia. Jeśli będziesz chciał oprawić panoramy w dowolnych rozmiarach, to zamów ramę na wymiar w sprawdzonej firmie www.ramserwis.net
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..