Renowacja zdjęć – jaki sposób jest bezpieczny i skuteczny ?

Czy warto odnawiać fotografie sposobem mechanicznym i chemicznym ?

Zapewne wielu z nas zastanawiało się w przeszłości, w jaki sposób można poprawić wygląd starych, zniszczonych zdjęć. I nie ma w tym cokolwiek dziwnego, ponieważ jeszcze dzisiaj niektórzy zadają pytania: w jaki sposób zetrzeć brud z fotografii ? w jakim płynie można umyć zdjęcia ? Mało tego, w internecie można spotkać porady jakich substancji można użyć do czyszczenia zdjęć lub klisz. Niektóre z tych porad mogą się nawet wydawać się interesujące. W tym miejscu, należy sobie jednak zadać pytanie: czy warto podejmować ryzyko zniszczenia bezcennych pamiątek rodzinnych ?

Trzeba wiedzieć, że w najczęstszych przypadkach, to co wydaje się brudem osadzonym na zdjęciu, nie jest brudem.  Stare fotografie wyglądają bowiem bardzo źle ponieważ uległa rozkładowi ich powłoka, zwana emulsją fotograficzną. Co gorsze, ten proces nadal trwa i w przyszłości fotografie będą wyglądać jeszcze gorzej. Nadwątlona wiekiem emulsja jest substancją bardzo delikatną i można ją zniszczyć w trakcie eksperymentalnego czyszczenia mechanicznego lub chemicznego. Zresztą, nawet gdyby komuś udało się umyć nośnik fotograficzny takim sposobem, to efekt będzie bardzo słaby w porównaniu z nowoczesną metodą.

Poprawianie fotografii metodą cyfrową.

W dobie wielkiego rozwoju technologii cyfrowych, odnawianie starych zdjęć, czy poprawianie nowych przestało być problemem. Renowacja zaczyna się od skanowania, czyli wykonania cyfrowej kopii fotografii. Co istotne, ta metoda jest w stu procentach bezpieczna, bo ulepszanie fotografii odbywa się właśnie na skanie, a zdjęcie oryginalne nie jest poddawane procesowi retuszowania. zdjęciu, a na jego skanie.Tą metodą dokonuje się renowacji zdjeć zarówno pobrudzonych, poplamionych, opieczętowanych czy podartych, jak też tych ze zmienioną, starą emulsją fotograficzną lub jej licznymi ubytkami. Niezależnie od powyższego, w procesie cyfrowego poprawiania zdjęć można dokonać korekty wyszczuplania lub pogrubiania sylwetki, wygładzania i odmładzania twarzy, usuwania znamion itp. Można też wyprostować przekrzywione budowle, zrobić korektę barw, powiększyć fragment lub całe zdjęcie a także usunąć nieporządane postacie. Oczywiście, potrzebne jest do tego odpowiednie oprogramowanie i spore umiejętności do jego wykorzystania.

Zobacz jak wyglądają rekonstrukcje cyfrowe starych fotografii.